Turkish Azerbaijani Bulgarian English French German Greek Macedonian Romanian Russian Serbian Spanish

EN ÇOK SATILANLAR

Yeni Sezon Fidanlar

tüplü ceviz fidanı

Aynı Gün Kargo!

aynı gün kargo
Mesai saatleri içerisinde siparişini verdiğiniz tüm tüplü ceviz fidanlarını aynı gün indirimli olarak kargoya veriyoruz.

Sertifikalı Satış

sertifikalarımız

Güneş Fidancılık

füab
Firmamız Güneş Fidancılık Füab Fidan Üreticiler Alt Birliği Üyesi olmak ile birlikte sektörünün zorunlu kıldığı, Bandırma Ticaret Odası, Ticaret Borsası, Todab ve UİB üyesidir. Üretimlerimiz ziraat mühendislerimiz aracılığı ile Tarım Bakanlığı kontrolünde gerçekleşmektedir.

Ceviz Fidanı Yetiştiriciliği

Ceviz fidan yetiştiriciliği, tohumla veya aşı ile üstün nitelikli çeşitlerin çöğürlere aşılanması şeklinde yapılır. Bugün dünyanın çoğu ülkesinde yetiştirilmekte olan ceviz, yakın tarihe kadar sadece tohumdan üretilmekteydi. Ülkemizde de aynı şekilde tohumla ceviz fidanı üretimi yaygın olarak yapılmıştır. Bilhassa karasal iklimin hakim olduğu bölgelerde, binlerce aşısız ceviz fidanı yetiştirilmiş ve binlerce çöğürden (yabani), bahçeler tesis edilmiştir. Ancak belli bir süre sonra bu ceviz bahçelerinin tekrar aşı ile çeşit değiştirme işlemine tabi tutuldukları bir gerçektir. Son yıllara kadar çöğürden üretilen ceviz fidanlarının tepesi kesilerek veya ceviz aşı çakısı ile sahte aşı uygulayarak aşılı fidan diye üretip satıldığı da yaygın olarak karşılaşan bir durumdur.

 

Son yıllarda, özellikle Batı ülkelerinde ve Amerika’da aşı ile ceviz fidanı çoğaltmanın önemi anlaşılmış ve ceviz yetiştiriciliği tamamen seleksiyon yoluyla doğal populasyonlar içinden seçilerek geliştirilmiş standart çeşitlerle aşılanarak yapılmaya başlanmıştır.

Ceviz fidanlarının çelikle ve doku kültürü ile çoğaltılması konusunda araştırmalar yapılmakla birlikte bu çalışmalar henüz yaygınlaşamamıştır. Ceviz fidanı yetiştiriciliği için izlenecek en iyi metot, yabani (çöğür) cevizlerin tohumlarından elde edilecek çöğürlerin standart ceviz çeşitleriyle aşılanmasıdır. Bu standart ceviz fidanı çeşitleri iklime uygunluğu ve verimine göre çeşitlilik göstermek ile birlikte yerli ve yabancı ceviz fidanları çeşitleridir.

Aşılı ceviz fidanı üretiminde standart çeşitler kadar aşı yapılacak anacın seçimi de önemlidir. Anaç, kuvvetli bir kök yapısına sahip olmalı ve hızlı gelişme göstermelidir. Verimli olmalı ve her sene meyve vermelidir. Antraknoz (Karaleke), Ceviz yanığı gibi mantari ve bakteriyel hastalıklara dayanıklı olmalıdır.

Kurumsal

güneş

Güneş Fidancılık olarak fidancılık sektöründe yılların verdiği bilgi ve deneyime dayalı olarak çalışmaya devam ediyoruz.

Devamı

İstatislikler

3654116
Bugün :
Dün :
Bu Hafta :
Geçen Hafta :
Bu Ay :
Geçen Ay :
Tüm Zamanlar :
9382
14352
23734
3535442
354367
592879
3654116

IP: 3.239.59.31
Server Time: 2023-09-26 16:25:07

Hızlı İletişim

İhsaniye Mahallesi 
41. Sokak No: 42 
Bandırma Balıkesir 10200 Türkiye

Ofis Tel          : 0266 718 49 68
Mümin KARGI : 0535 799 87 71

Müjdat KARGI : 0535 764 51 88